Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více

Právě běží Dny dopravy zdarma. Nakupte za více než 300 Kč u e-shopů označených ikonou a neplatíte za dopravu.


Poradna Vertikutátory

Jak vybrat vertikutátor?

Pro zdravý a hustý travní porost, jako z anglických golfových hřišť, nestačí trávník pouze pravidelně sekat. Je nutné se o něj důkladně starat – hnojit, odplevelovat a také jej občas provzdušnit.

 

Provzdušněním trávníku značně odlehčíte, protože dojde k odstranění starých zbytků trávy, které jej dusí. Dále dojde k „proříznutí“ vrchní části zeminy, díky čemuž se bude ke kořínkům trávy lépe dostal vzduch, voda a živiny.

 

Dříve se provzdušování provádělo ručně pomocí hrábí, což bylo značně namáhavé a neefektivní. Mnohem účinnější metodou, která odstraní uschlou trávu, mech a další odpad je použít travní frézu – vertikutátor, neboli provzdušňovač.

 

Vertikutátor pracuje pomocí nožů (nebo dle konstrukce stroje i provzdušňovacích drátků), které se zarývají do trávníku, odstraňují nepotřebné zbytky a v půdě vytváří žlábky, kterými je přiváděn vzduch, voda a další potřebné živiny. Travní frézy by se měly používat na jaře, před tím než trávník začne růst a na podzim před zazimováním zahrady. Trávník by měl být před provzdušňováním řádně posekán. Nedoporučuje se provzdušňovat trávník brzy po dešti. Po provzdušnění trávníku doporučujeme dosít řídká místa travním semenem. S hnojením trávníku počkejte až vzejde nová tráva.

 

Travní frézy (vertikutátory) se dělí dle způsobu pohonu na benzinové a elektrické a dále dle způsobu provzdušňování na nožové frézy a frézy s výměnnou hlavou s noži a drátky  (frézy 2v1). Pro občasné použití na menší zahradě postačuje elektrický vertikutátor s šířkou záběru od 30 cm, pro použití na větších plochách je vhodný vertikutátor s benzínovým motorem. Pro profesionální používání zvolte benzínový vertikutátor s robustní konstrukcí a s odolnými pracovními noži, které jsou uchyceny na čepech.

Porovnat vertikutátory