Jak vybrat vertikutátor?

Vertikutátor prořeže, provzdušní a pročeše svrchní část půdy

Kvalitní a hustý trávník je pýchou každé zahrady. Základem úspěchu je nejen pravidelné sečení a zavlažování, ale také prořezávání a provzdušňování. Pro výběr perfektního stroje pro tento úkol si přečtěte našeho rádce Jak vybrat vertikutátor.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat vertikutátor podle pohonu

Benzínový

Vertikutátor benzínový je ideální, pokud chcete ošetřit velký trávník nad 800 m². Na to je potřeba vysoký výkon, ideální volbou je proto benzínový stroj s výkonem od 1 800 W. Oblíbeným modelem je benzínový vertikutátor s pojezdem.

  • Poradí si ve složitém terénu

  • Absence akumulátoru i přívodní šňůry

  • Větší kola

  • Vyšší hmotnost

  • Náročnější údržba

Benzínové vertikutátory

Tažené vertikutátory

Pro velké zatravněné plochy je vhodný provzdušňovač trávníku za traktor. Ten je vlečen motorem traktoru, některé typy pak mohou dokonce disponovat vlastním motorem. Takové vertikutátory nabízí zpravidla velmi široký záběr.

Elektrický

Elektrický vertikutátor je klasickým strojem s přívodním elektrickým kabelem. Pro menší zahrady do 150 m² stačí modely s jednou nápravou a výkonem do 1 000 W, pro větší trávníky do cca 800 m² by měl postačit výkon kolem 1 600 W.

  • Lehká konstrukce

  • Jednoduchý a tichý provoz

  • Prakticky bezúdržbový motor

  • Při práci vás omezuje délka přívodní šňůry

Elektrické vertikutátory

Ruční

Ruční vertikutátor je klasickým typem, který se podobá zahradním hrábím. Na konci těchto vertikutačních hrábí však naleznete nože.

  • Vhodné pro malé zahrady o ploše cca do 150 m²

  • Ideální řešení pro těžko přístupná místa

  • Využijete je těsně u plotu nebo pod keři

  • Práce s nimi je fyzicky náročná

Vertikutátory

Akumulátorový

Pokud je pro vás ideální práce s bateriově poháněným strojem, pak volte vertikutátor akumulátorový. Pro nepřerušovanou práci doporučujeme přikoupit náhradní akumulátor.

  • Ideální stroje pro menší zahrady do 600 m²

  • Snadná obsluha a dobrá mobilita

  • Absence přívodní šňůry

  • Je třeba myslet na stav baterie a její dobíjení

Akumulátorové vertikutátory

Další rady, tipy a inspiraci najdete na naší stránce Jarní práce na zahradě a v článku Péče o trávník.

Provzdušňovač trávníku a důležité parametry

Kvalita zpracování

Nejlevnější modely se vyrábí z tenkého plastu. Dražší vertikutátory jsou z plastu tvrzeného a ty nejlepší stroje mají šasi z kovu. Konstrukce by měla být robustní, protože ne každý trávník je na rovině a bez drnů. Ergonomii tvoří měkčená rukojeť, ideálně výškově nastavitelná, a velká kola.

Výkon

Stroje osazené elektromotory nabízí zpravidla výkon do 1 600 W a vhodné jsou pro plochy do 800 m². Vyšší výkon u elektromotoru neznamená větší plochu, pouze rychlejší práci.

Pro rozlehlé plochy vybírejte benzínové modely s výkonem vyšším než 1 800 W. Na velkých pozemcích a v členitém terénu využijete vertikutátor s pojezdem, který vám výrazně ulehčí práci. Budete pouze měnit směr jízdy a o zbytek se postará technika.

Válec a počet nožů

Klasický vertikutační válec je osazen noži zarývajícími se hluboko do půdy. To je ideální pro hloubkové provzdušnění a provádí se pouze 2× ročně. Oproti tomu provzdušňovací válec je vybaven plastovými nebo ocelovými dráty, které nezasahují do hloubky a víceméně pouze sbírají mech nebo listy. Ideální je samozřejmě oba válce kombinovat.

  • V případě počtu nožů platí jednoduchá poučka, že čím více, tím lépe
  • Běžně se jejich počet pohybuje mezi 15–20
  • S vyšším počtem navíc není nutné vertikutaci provádět příčně i podélně, ale pouze v jednom směru

Zajímejte se také o kvalitu nožů, protože ty se budou postupně tupit a jejich výměna je jen málokdy možná, častěji je nezbytné měnit celý válec.

Rozměry, skladnost a hmotnost

Vertikutátor bývá svými rozměry srovnatelný s běžnými zahradními sekačkami. Velký důraz byste měli klást na skladnost, protože s největší pravděpodobností použijete stroj jen 2× ročně a po zbylý čas bude odpočívat v garáži nebo v zahradním domku. Minimálním požadavkem pro skladnost je sklopná rukojeť, lepší je však možnost vertikutátor částečně složit nebo demontovat.

  • Jednodušší modely váží okolo 10 kg, s rostoucím výkonem roste i hmotnost
  • Standardem bývá cca 20-30 kg
  • U nejvýkonnějších strojů se hmotnost pohybuje i kolem 40 kg a více

Sběrný koš

Pokud je vertikutátor vybavený sběrným košem, pohybuje se jeho objem běžně mezi 30 až 55 l. Menší koš je sice lehčí, ale znamená také častější vysypávání. Pokud se rozhodnete pro model bez koše, travní odpad dopadne zpět na zem a vy ho pak budete muset shrabat.

Vertikutátory a jejich záběr

Šíře záběru

Nejčastěji se pohybuje mezi 30 - 40 cm. Toto rozmezí je ideální i pro větší travnaté plochy do cca 1500 m². Platí, že s větší šířkou záběru ošetříte najednou větší plochu trávníku. Zároveň se ale s rostoucí šířkou se strojem hůře manipuluje.

Hloubka záběru

Řez je možné regulovat změnou výšky kol u levnějších modelů, změnou výšky vertikutačního válce u těch dražších. To se děje pomocí páčky, a to buď plynule, nebo v rámci přednastavených stupňů. Čím jemnější je celý mechanismus nastavování výšky, tím spíš nedojde k poškození trávníku.

  • Hloubka, při které nože trávník prořežou, ale zároveň nepoškodí, je 2-4 mm
  • U hodně zaplevelených trávníků i hlubší

Další stroje na zahradu

Sekačky

Zahradní traktory

Kultivátory

Křovinořezy

Vysavače listí

Sněhové frézy

Rady na závěr

Co je vertikutátor a provzdušňovač

Oba stroje jsou určeny pro odstranění staré plsti a mechu, jsou si velmi podobné a často se zaměňují. Přesto mezi nimi najdeme určité rozdíly. Vertikutátor disponuje úzkými kovovými noži, kterými zasáhne výrazně hlouběji do půdy. Lépe ji tak provzdušní.

Provzdušňovače naopak nezasahují tak hluboko, pouze za pomoci ocelových drápků sbírají vrchní vrstvu. K trávníkům jsou mnohem šetrnější a pracovat s nimi lze tedy daleko častěji. Na trhu najdete dnes samozřejmě i kombinované stroje, u kterých je ale zapotřebí měnit jednotlivé válce.

Péče o vertikutátor

V první řadě je důležité pečovat o motor. Ty elektrické jsou prakticky bezúdržbové, nicméně v případě benzínových je třeba doplňovat mazivo. Po použití vždy očistěte nože, pokud je to nutné, tak i válec. Vertikutátor doporučujeme opláchnout a uskladnit na suché místo.

Kdy použít vertikutátor

Jak už víte, vertikutátor budete používat nejspíš jen 2× ročně – na jaře a na podzim. Trávník ideálně 2 týdny před samotnou prací pohnojte. Tráva by měla být vysoká asi 2–4 cm.

Jak používat vertikutátor

Pokud je trávník udržovaný, bude stačit hloubka cca 2–3 mm, když je zanedbanější, zvolte až 5 mm. Poté už jen stejným tempem po celé ploše trávníku provzdušňujte. Po skončení práce může výsledek vypadat poněkud drasticky, ale nelekejte se. Během následujících 2 týdnů se trávník nejen vzpamatuje, ale bude vypadat lépe než kdy dřív.

Bezpečnost

Pokud si vybíráte vertikutátor, myslete i na bezpečnost práce. V tomto případě vás bude zajímat především správné zakrytování motoru a bezpečnostní brzda nožů i motoru.

Další užitečné články

Zahrada na jaře Jak pečovat o trávník Co se zahradou na podzim Jak a kdy vertikutovat trávník Kdy a jak správně založit trávník